حالا هر کسی می‌تواند رو ایده و کسب و کار شما سرمایه گذاری کند

  استارتاپ هایی که نیاز به تامین مالی داشته باشند، میتواند از طریق گروه نوآوری مالی پارس و به صورت تامین سرمایه جمعی (کرادفاندینگ) سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند. استارتاپ ها برای تامین مالی ابتدا میبایست درخواست خود را برای گروه نوآوری مالی پارس ارسال کنند و سپس در صورت تایید توسط کمیته پذیرش فرایند جذب سرمایه آغاز میشود.

  هدف کمیته بررسی و پذیرش استارتاپ، رسیدگی به درخواست هایی است که برای جذب سرمایه به شرکت ارسال میشوند. استارتاپ ها پس از تکمیل فرم و ارسال مدارک در مدت زمانی کمتر از ۱۰ روز توسط این کمیته مورد بررسی اولیه قرارمیگرند و در صورت کامل بودن  اطلاعات و مدارک و مستندات، می توانند پس از تایید این کمیته برای جذب سرمایه اقدام کنند.

  موارد مورد بررسی در جهت تایید استارتاپ برای جذب سرمایه کسب وکار در ادامه مطرح میشوند؛ لازم به ذکر است که موارد ذیل توسط کمیته پذیرش بررسی میشوند

وضعیت مالی و حقوقی:

  • درخصوص شرکت هایی که بیش از یک سال از ثبت آن ها گذشته باشد، آن شرکت می بایست اطلاعات مالی شامل گزارش های مالی و ترازنامه مالی خود را به همراه مدارک ارسال کند.
  • فروش و هزینه های شرکت می بایست به صورت کامل در اظهارنامه مالیاتی درج شده باشند، و با توجه به رسالت و تمایل سرمایه گذاران به شفافیت مالی، در صورتی که در فرایند های مالی اطلاعات فروش در حساب شرکت و تراز مالی درج نشده باشد، درخواست مورد قبول واقع نخواهد شد.
  • ارائه لیست بیمه پرسنل برای برسی دقیق و گزارش پرداخت های بیمه و اطمینان از بیمه بودن تمامی پرسنل شرکت، و عدم بدهی به بیمه تامین اجتماعی از دیگر موارد لازم در بررسی مالی شرکت می باشد.
  • لیست وضعیت بدهکاران و بستانکاران شرکت نیز برای بررسی میبایست به کمیته ارسال شود. به این منظور که اشخاص حقیقی و حقوقیِ بدهکار و بستانکار شرکت مشخص باشند. در خصوص بدهکاران وضوح علت بدهی الزامیست. همچنین در صورتی که بخشی از فروش شرکت تحویل نشده باشد، میزان و تعداد مشتریانی شرکت که خدمات و یا محصول خود را دریافت نکرده اند، به صورت کامل مشخص باشند و همچنین وضوح دلائل عدم تحویل نیز الزامیست.
  • درصورتی که شرکت دارای حسابرس باشد، ضروریست گزارش حسابرس به همراه مدارک ارسال گردد. در خصوص شرکت ها با فروش بالای ۱ میلیارد تومان در سال مالی آخر، وجود حسابرس الزامی بوده و میبایست در پروسه بررسی، حسابرسی رسمی برای شرکت انجام شود.
  • شرایط لازم برای ادامه فعالیت شامل مجوز ها و عضویت در اتحادیه ها و انجمن های صنفی و …

 

توان فنی و تکنولوژی:

  • کاربرد صحیح توان فنی و تکنولوژی در بسیاری از استارتاپ ها یکی از کلیدی ترین عناصر موفقیت است. یکی از مهترین نکات استفاده از تکنولوژی  توسعه پذیر بودن آن است. از این رو  در راستای مشخص شدن توسعه پذیری در زمان بررسی استارتاپ، نکاتی مرتبط با تکنولوژی های استفاده شده، بررسی میشود. برای مثل وجود مستند های فنی از نکات مهم در خصوص توسعه است. یکی دیگر از موارد مورد نیاز وجود مستندات مربوط به فرایند هاست. همچنین وجود فهرستی از اقدامات فنی به انجام نرسیده و یا در دست توسعه نیز در ارزیابی فنی و تکنیکی ضرورت دارد.

 

بازار و آینده کسب و کار :

  • یکی دیگر از مواردی که برای سرمایه گذاران و کمیته پذیرش اهمیت دارد، اطلاعات کامل و دقیق از بازار محصول و یا خدمات، فعلی، و اندازه بازار توسعه ای آن میباشد. اطلاعات مربوط به بازار می بایست به صورت کامل و مستند برای کمیته پذیرش ارسال شود. پیش بینی مربوط به رشد بازار در ۳ تا ۵ سال آینده، سهم بازار رقبای داخلی و خارجی ، میزان حجم معاملات مالی این صنعت در ۳ تا ۵ سال گذشته (درصورت وجود) و پیش بینی آن در ۳ تا ۵ سال آینده. در صورت امکان مقایسه بازار ایران با دیگر کشور های دنیا بویژه کشورهای همسایه و مشابه ازجمله ترکیه.
  • مشکلات مربوط به این صنعت در داخل ایران و عواملی که میتواند باعث تغییر پیشبینی ها در طول سال های آینده شود.

 

استراتژی ورود به بازار:

  • یکی دیگر از موارد مهم برای پذیرش وجود طرحی برای ورود به بازار است. این طرح باید دقیق و مستند بوده، از جمله زمان عرضه طرح به بازارمشخص باشد. از چه روشهایی برای معرفی محصول یا خدمات استفاده خواهد شد. مخاطبان محصول و یا خدمات چه اشخاص یا گروه سنی میباشند  و در چه بازه زمانی جامعه مخاطب مورد هدف قرار خواهد گرفت. بررسی دقیق هزینه های ورود به بازار، بودجه تبلیغات و بازاریابی؛ به چه شکلی در چه مدت زمانی مصرف خواهد شد؛ نیز از مواردی است که در زمان پذیرش یک استارتاپ مورد توجه و بررسی دقیق قرار میگیرد.

 

مراحل پذیرش استارتاپ یا پروژه

۱) بررسی اولیه استارتاپ توسط کمیته پذیرش گروه نوآوری مالی پارس
۲) تایید اولیه و ارجاع برای تصویب هیات مدیره
۳) عقد قرارداد با متقاضی (استارتاپ) با گروه نوآوری مالی پارس
۴) ارزیابی دقیق و بررسی کامل تمام صورت های مالی در صورت وجود (برای شرکت ها و استارتاپ هایی که بیش از یک سال فعالیت میکنند) در غیر این  صورت مشاهده و بررسی دقیق طرح تجاری و برنامه ها و طرح های مربوط به ورود به بازار توسط کمیته پذیرش گروه نوآوری مالی پارس.
۵) تایید نهایی کمتیه پذیرش و هیئت مدیره, شروع پروسه جذب سرمایه
۶)انتشار امید نامه یا توافقنامه سهامداران که اهداف و برنامه های شرکت در آن به صورت روشن و مشخص اعلام شده باشند.
۷) اعلام عمومی استارتاپ و پروژه در سایت گروه نوآوری مالی پارس (پارس‌فاندینگ) شامل: انتشار فراخوان شامل اطلاعات کامل شرکت شامل : اطلاعات مربوط به بنیانگذاران، گزارش های مالی و طرح ها توسعه، میزان و نحوه بازگشت سرمایه یا سود یا پیش بینی فروش سهام در بازار فرابورس یا بورس، اطلاعات کامل مربوط به محصول
۸)شروع و باز شدن امکان پرداخت آنلاین و خرید سهام از طریق سایت گروه نوآوری مالی پارس (پارس‌فاندینگ) برای تامین کننده (سرمایه گذار)

۹)
انتقال قانونی و کامل سهامی قابل عرضه در مرحله اول به گروه نوآوری مالی پارس از استارتاپ همزمان به امضای دیگر قرارداد ها و توافق نامه های موردنیارمعرفی اعضای کمیته پذیرش :

۱) سولماز صادق‌نیا

متولد سال ۱۳۶۱ و در رشته دکترای مدیریت فناوری اطلاعات در دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل کرده است، تخصص ایشان در حوزه استراتژیک، تدوین مدل کسب و کار و منابع انسانی می باشد، ایشان بنیانگذار استارت آپ بیبی پرو و لایف پرو می باشد و در حال حاضر نایب رئیس انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی و عضو انجمن جوانان اتاق بازرگانی تهران می باشد. سولماز همینطور مدیر استراتژیک گروه صنعتی گلرنگ، مدیر بهبود و توسعه گروه صنعتی پاکشو، مدیر مارکتینگ شرکت گلرنگ موتور فامیلی (هوندا) و مشاور منابع انسانی هولدینگ پتروشیمی باختر را در کارنامه خود دارد.

 

۲) شقایق بهشتی

دکترای حقوق خصوصی و وکیل پایه یک دادگستری، از سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را به عنوان مشاور حقوقی در تنظیم قراردادهای سرمایه گذاری در استارت آپها، همچنین کلیه امور حقوقی تخصصی مرتبط با کسب و کار هر استارتاپ  اعم از حقوق مالکیت فکری و کپی رایت، همچنین تنظیم قراردادهای مربوط به کسب و کار ایشان را آغاز نمود. و پس از آن بطور مستمر به عنوان مشاور و مدیرحقوقی، در شرکت های پیشگامان پردیس (PPG) هلدینگ سرمایه گذاری، همکاران سیستم (نخستین و بزرگترین شرکت تولید نرم افزار در ایران)، رایان توسعه پایا ( ارزیابی و ارزشگذاری استارت اپها) و شرکت رنگ و رمز ایده (ارائه د دهنده سرویس های مختلف به کسب و کارهای آنلاین) به فعالیت خود تا امروز ادامه داد.

 

۳) حسام اسدی

بنیان گذار و رئیس هیات مدیره شرکت مشاوره رایزن پارس، مشاور مدیریت پروژه و مدیر سابق تیم مدیریت پروژه شرکت خاورزمین (اینتورک) و شرکت پیشگامان پژواک پردیس (PPG). متولد سال ۱۳۷۱ و تحصیل کرده در رشته مدیریت کسب و کار در شاخه مدیریت پروژه. تخصص اصلی وی در زمینه مدیریت پروژه و طراحی و ساخت سازمان یافته ی تیم ها است.

 

۴) رامین کمیلیان

محمد رامین کمیلیان، کارآفرینی فعال در زمینه های مختلف است، مالک کمپانی Abern، که کمپانی سرمایه گذاری در حوزه های متعدد است، همچنین یکی از بنیانگذاران اولین کمپانی انجل نتورک در ایران است. رامین تحصیل کرده رشته MBA ، گرایش سرمایه گذاری بانکی ست، رامین انسان بسیار مشتاق در این حوزه و یک مدیر خودآموخته است

 

۵) مرتضی میری 

اسفند ماه ۱۳۶۳ در تهران و در خانواده ای فعال در زمینه فرش دستباف ایران به دنیا آمده و دانش آموخته مهندسی نفت است. عضو تیم طراح وب سایت فروش الکترونیکی فرش در واقع ایجاد یک بازار الکترونیکی برای فروشندگاه فرش دستباف، مبلمان و سایر عناصر دکوراتیو. عضو کارگروه تخصصی مالیات بر ارزش افزوده شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، عضو هیئت مؤسس شورای مشترک بازرگانی ایران و ویتنام، کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران – دبیر کارگروه فرش و صنایع دستی

 

۶) مهدی زاهدی اول 

کارشناس حسابداری – دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب – کارشناسی ارشد علوم سیاسی گرایش روابط بین الملل دانشگاه آزاد، عضویت در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان تهران از فروردین تا آذر ماه ۱۳۹۶ ،‌ رئیس هیات مدیره خانه صنعت معدن و تجارت جوانان تهران مهر ۱۳۹۵ تا آذر ۱۳۹۶ – مدیر نمونه جوان کشوری در دهمین جشنواره ملی تولیدکنندگان و مدیران جوان سال ۱۳۹۵ عضویت در خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران، عضو وابسته انجمن حسابداری ایران (IAA)، عضویت در انجمن مدیریت ایران ، عضو وابسته انجمن حسابرسی ایران، عضویت در انجمن بهره وری ایران

 

 

۷) هومن دیهیمی

متولد سال ۱۳۵۸ و در رشته لیسانس مدیریت بازرگانی از دانشگاه کویین کارولینای شمالی آمریکا و در رشته اعتبارات (فاینانس) تحصیل کرده است، و دوره های بلند مدت دکوراسیون داخلی از دانشگاه آمریکا را گذرانده است. هومن در حال حاضر مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دیهم دماوند و صاحب امتیاز مجله نشنال جئوگرافیک فارسی می باشد. همچنین بنیانگذار استارت کمکیم بوده. هومن جوانترین مدیر فروشگاه های زنجیره ای مونت بلانک (Mont Blanc) در آمریکا، تنها فروشنده مجموعه های royal collections در قاره آمریکا، از موسسین و جوان ترین اعضای انجمن روکش های مصنوعی ایران و عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت پونل.

 

۸) امید هاشمی

امید هاشمی در رشته کارشناسی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کرده, و کارشناسی ارشد خود را در  مهندسی سیستم‏های انرژی دانشگاه صنعتی شریف طی نموده, همچنین دارای مدرک  MBA از دانشگاه تهران میباشد, برخی از سوابق ایشان به شرح زیر است:
مدیر کسب و کار نوین و توسعه خدمات اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی تهران،  مدرس، عضو گروه علمی نوآوری، کوردینیتور دوره‎های نوآوری مدرسه کسب و کار ماهان، عضو سازمان ملی کارآفرینی ایران، عضو کارگروه توسعه کانون‎های دانش، صنعت و بازار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عضو کارگروه راهبردی پروژه “بهینه‎سازی انرژی و محیط‎ زیست، اصلاح قوانین و تحول بازار” معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عضو کمیسیون کسب‎وکارهای نوین و دانش بنیان و کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، نماینده بخش خصوصی در کارگروه استانداردسازی و ارتقا کیفیت کالا استان تهران، نماینده بخش خصوصی در کارگروه توسعه تولید محصولات دانش بنیان، نماینده بخش خصوصی در کارگروه دانش بنیان اقتصاد مقاومتی سازمان سرمایه‎گذرای خارجی استان تهران، عضو کارگروه بررسی برنامه ششم توسعه در کسب و کارهای نوین، عضو کارگروه رصد علم، نوآوری و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید بخش قوانین مربوط استارتاپ ها را نیز مطالعه کنید.