گروه نوآوری مالی پارس (سهامی خاص) در خرداد ماه سال ۱۳۹۷ تاسیس شده است. فعالیت این شرکت تامین سرمایه (از طریق تأمین مالی جمعی) است، در راستای توسعه کسب وکار های نوپا قدم برمی دارد و شعار ما (کار ایرانی، استارت آپ ایرانی، سرمایه ایرانی) است.

  نحوه فعالیت ما به این شرح است؛ استارت آپ هایی که متقاضی جذب سرمایه هستند، پس از تنظیم قرارداد با گروه نوآوری مالی پارس می توانند از پلتفرم شرکت برای تامین سرمایه استفاده کنند. پلتفرم پارس فاندینگ، یک پل ارتباطی بین استارت آپ ها و سرمایه گذاران است، که از یک سو امکان معرفی کسب و کار و سهولت جذب سرمایه؛ تا سقف مبلغ تعیین شده؛ را برای استارت آپ فراهم می کند و از سوی دیگر برای علاقه مندان به سرمایه گذاری فرصت بررسی کسب و کارهای متعدد را برای سرمایه گذاری ایجاد می کند. سرمایه گذار پس از واریز وجه سرمایه گذاری؛ به شرحی که در هر مورد تعیین می شود؛ میتواند از طریق این پلتفرم به میزان پرداختی خود سهمی شرکتی که در آن سرمایه گذاری کرده است را به صورت آنلاین خریداری کند و در مقابل گواهی شراکت دریافت کند.

  در حال حاضر پذیرش استارت آپها و پذیرش سرمایه صرفا به صورت خصوصی و با عقد قرارداد فراهم است، بزودی این امکان از طریق عضویت در سایت گروه نوآوری مالی پارس و تکمیل فرم درخواست، برای استارت آپ ها و علاقه مندان به سرمایه گذاری بصورت عمومی فراهم خواهد شد.


این اکوسیستم نیاز به دانش، انتقال تجربه و سرمایه دارد. می خواهم در این شرایط در ایرانی که دوستش دارم بمانم و تجربه خودم را در اختیار جوان‌هایی که استارتاپی را راه اندازی کردند و یا با هزار آرزو میخوهند کسب و کار خودشون رو با ایده های نابشون شروع کنند قراربدم. تجربه های من شامل موفقیت ها و تمامی تصمیمات و اشتباهاتم در این چند سال است. می خواهم بمانم وبه جذب سرمایه داخلی کمک کنم و همزمان برای رفع مشکلات سرمایه گذاری تلاش کنم تا استارتاپ ها امکان رشد داشته باشند.

شایان شلیله


در روزگاری که اقتصاد بیمار ما از فرط نقدینگی که در دست مردم است فریاد و ناله می زند، پلتفرم های کراودفاندینگ می توانند، اقدام به جمع آوری بودجه های کوچک و یا حتی بزرگ نموده و آنان را به سرمایه تبدیل نمایند. به شدت معتقدم پلتفرم های کراودفاندینگ می تواند یکی از ابزارهای مهم و کارساز در اقتصاد مشارکتی باشد. تجمیع پول های خرد و سرمایه گذاری بر روی پروژه های کارافرین همانند جمع شدن رودهای کوچک در دریاچه است که به کشتی امکان می دهد راه خود را با آسایش بپیماید.

رضا الفت نسب


خلاصه مدل کاری شرکت 

  پروژه های متقاضیان جذب سرمایه پس از معرفی کسب وکار خود به شرکت، وارد پروسه پذیرش می شوند؛ که شامل  پروسه های داخلی می شود، پس از تایید کمیته پذیرش، از طریق وب سایت شرکت به عموم معرفی میشوند، از این طریق می توانند به میزان ارزش گذاری مشخص شده، در ازای اعطای کسر مشخصی از سهام خود -بسته به میزان سرمایه- به سرمایه گذاران خرد جذب سرمایه کنند.

  در این مرحله گواهی شراکت به صورت چاپی در اختیار سرمایه گذاران قرار نمیگیرد و یک گواهی آنلاین به سرمایه گذاران ارائه می شود، مبنی بر گواهی میزان بودجه، به همراه شرایط سرمایه گذاری شامل قوانین و مقررات، محدویت ها، وتعهدات سرمایه پذیر به ایشان.

  سرمایه گذار می تواند (با توجه به مدل جذب سرمایه) تا زمانی که سهام شرکت توسط شخص ثالث یا خود شرکت خریداری شده یا از طریق بورس یا فرابورس عرضه عمومی شود، و برگه گواهی مشارکت را نگهداری و پس از تبدیل به سهام آن را به فروش برساند.

  سرمایه گذار پس از عرضه عمومی یا خرید و فروش سهام می تواند به میزان سهامی که دارد معادل ارزش ریالی آن پول دریافت کند که در صورتی که شرکت یه فروش یا عرضه عمومی موفقیت آمیز داشته باشد میتواند بین ۱۰۰ تا چند صد درصد سود کند. ضمن اینکه این ریسک هم برای سرمایه گذار وجود دارد که کل سرمایه خود را از دست بدهد.


 سرمایه گذار و سرمایه پذیر در روش های غیر تامین مالی جمعی، با توجه به زیاد بودن مبلغ سرمایه معمولا، هر دو طرف نسبت به هم مسئولیت بالایی دارند و ریسک برای دو طرف و مخصوصا سرمایه گذار بالاتر است. اما در صورتی که در تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) با توجه به اینکه عموما تعداد سرمایه گذار ها زیاد هست و هر سرمایه گذار هم میتوانه در چند استارتاپ سرمایه گذاری کنه، بار حقوقی و مالی برای همه کاهش پیدا میکنه و این موضوع میتونه درنهایت به رشد کسب و کار کمک کنه و برای هر دو طرف شرایط بهتری ایجاد شود.

محی سنیسل


مدل سرمایه گذاری در پارس‌فاندینگ

  طول مدت سرمایه گذاری به طور متوسط ۵ سال خواهد بود. که سرمایه گذار باید بداند که لازم است حداقل برای برگشت سرمایه خود ۵ سال صبر کند.

  سهام استارتاپ یا شرکتی که نیاز به تامین مالی دارد، به صورت کامل به گروه نوآوری مالی پارس (پارس فاندینگ) منتقل میشود. و شرکت می بایست اطلاعات تمام سهامداران و میزان سهامی که به ایشان تعلق دارد، یا در بانک اطلاعاتی خود یا در صورت هماهنگی با سازمان بورس در بانکهای اطلاعات مربوطه نگهداری کند تا در زمان فروش شرکت یا عرضه عمومی سهام قابلیت فروش را داشته باشد.

  شرکت از چند محل درآمد خواهد داشت.

  • هزینه عضویت در سایت برای شروع پروسه جذب سرمایه،
  • درصدی که به عنوان کارمزد از کل رقم دریافتی برای پروژه در یافت می کند، بین ۱۰ تا ۴ درصد متغیر می باشد،
  • در زمان فروش شرکت یا عرضه سهام، درصورتی که سود سرمایه گذار بیش از ۱۰۰ درصد باشد، بسته به میزان سود از ۵ تا ۲۰ درصد سود را به عنوان کارمزد یا حق مدیریت سرمایه برداشت می کند،


رتبه کسب و کار در کشور ما همواره در جایگاه نامناسبی بین کشورهای دنیا بوده و در این میان در شاخص تامین مالی جزو نامناسبترین رتبه ها در بین کشورهای دنیا هستیم. از انجاییکه تامین مالی در کشورمان تقریبا منحصر به سیستم بانکی بوده و علیرغم تاکیدات دولت، کسب و کارهای کوچک و نوپا که معمولا جوانان و قشر تحصیل کرده و صاحبان ایده بنیانگذاران آن هستند امکان تامین و جذب سرمایه ندارند ما؛ جمعی از کسانی که دارای تجربه و دانشی در حوزه تخصصی خود هستند؛ تصمیم گرفتیم ساختاری برای کمک به تامین مالی شرکتهای نوپا و استارت آپها ایجاد کنیم لذا گروه نوآوری مالی پارس با هدف تامین مالی جمعی(Crowd Funding) راه اندازی کردیم. شما میتوانید به دو طریق با ما باشید. یا ایده هاتون تامین مالی کنید یا اگر مایل به سرمایه گذاری هستید در پلتفرم موجود سرمایه گذاری کنید.

محمد رضا عربی مزرعه شاهی

برای اطلاعات بیشتر: 

۱) صفحه مربوط به قوانین متفاضی (استارتاپ ها) را مطالعه کنید.

۲) صفحه مربوط به قوانین تامین کننده (سرمایه گذاران) را مطالعه کنید.

۳) صفحه مربوط به شرایط پذیرش استارتاپ را مطالعه کنید.


لینک ها و اطلاعات مهم : ابلاغ دستور العمل تامین مالی جمعی (سازمان بورس و اوراق بهادار) متن کامل آیین نامه تامین مالی جمعی (سازمان بورس و اوراق بهادار)